Domy inteligentne – czyli jakie?

Inwestorzy budujący domy czy inne obiekty coraz częściej decydują się na montaż systemów znanych pod nazwą inteligentny dom.

Jakie elementy powinny wchodzić w skład inteligentnych domów?

Inteligenty dom, to taki który przy pomocy czujników i automatyki budyniowej jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo oraz wygodę. Możliwości takich systemów są w zasadzie nieograniczone. Można nimi sterować zdalnie, przy pomocy specjalnej aplikacji, którą można zainstalować na urządzenia mobilne. Przyjrzyjmy się im z bliska.

  • Sterowanie ogrzewaniem – to niezwykle przydatna funkcja, zwłaszcza wtedy, gdy dom ogrzewany jest przy pomocy kotła gazowego lub na olej opałowy. Ustawiamy konkretną temperaturę, a piec ma za zadanie ogrzać dom, aby osiągnąć pożądany efekt.

  • Sterowanie bramą wjazdową, bramą garażowa – to niezwykle przydatna funkcja. Zwłascza gdy na zewnątrz jest zimno lub pada deszcz. Chcemy jak najszybciej znaleźć się w ciepłym domku.

Brama sterowana.jpg

  • Sterowanie oświetleniem – to jeden ze skuteczniejszych sposobów, aby zniechęcić potencjalnych włamywaczy. Światło oznacza, że ktoś jest w środku. Takich domów raczej nie okrada.

  • Sterowanie podlewaniem roślin w ogrodzie – nie zawsze jest czas, aby zająć się tym samemu. Nic nie szkodzi. Inteligentny dom wykona to za nas.

  • Sterowanie wentylacją i klimatyzacją – domy trzeba przecież wentylować oraz chłodzić. Jest to istotne zwłaszcza podczas letnich upałów.

Montaż wymienionych wyżej instalacji lepiej zlecić jest wyspecjalizowanym firmom i specjalistom. Pomogą dobrać odpowiedni system i dokładnie wszystko rozplanować. Zajmą się też montażem i zrobią to zgodnie z obowiązującymi standardami i trendami.

W powyższym wpisie wymieniłem kilka z wybranych możliwości, które dają systemy inteligentnego domu. Warto zastanowić się nad jego wdrożeniem już na etapie projektowania i budowy domu. Jest wtedy dużo taniej.