Bezpieczeństwo w pracach pod napięciem

Żołnierz bez karabinu to nie żołnierz. Podobnie jest z elektrykami – elektryk, którego nigdy nie kopnął prąd to nie elektryk. Oczywiście jest to jedynie anegdotka, bo kontakt z napięciem, zwłaszcza tym wysokim napięciem jest nie tylko nieprzyjemny, ale też zagrażający zdrowiu i życiu. Dlatego tak ważną kwestią w tej branży jest przestrzeganie przepisów BHP. W niniejszym wpisie postaram się wyjaśnić jakie akcesoria powinny być na wyposażeniu każdego elektryka. Jakich zasad powinien przestrzegać w swojej codziennej praktyce zawodowej.

Ludzkie ciało składa się z około 75% z wody. Tak się niestety składa, że woda jest też bardzo dobrym przewodnikiem energii elektrycznej. Dlatego tak istotną kwestią jest stosowanie wszelkiego rodzaju izolatorów, przez które energia elektryczna nie przepłynie.

Distributor
Narzędzia elektryka
Rekawice
  • Chwytaki i kleszcze izolacyjne – tam, gdzie nie damy rady zrobić czegoś ręką, warto skorzystać z chwytaka lub kleszczy izolacyjnych. Z ich wykorzystaniem możemy wykonać szereg prac: zakładać lub zdejmować nakładki i osłony izolacyjne. Bardzo dobrze sprawdzają się w miejscach o napięciu nieprzekraczającym 30kV.
  • Obuwie ochronne – mogą to być zarówno kalosze, jak i półbuty dielektryczne. Zabezpieczają elektryka wszędzie tam, gdzie zachodzi możliwość porażenia elektrycznego napięciami zagrażającymi życiu. Powinny być wykonane z mieszanki o wysokich cechach elektroizolacyjnych;
  • Rękawice dielektryczne – powinny znaleźć się na samym początku, bo stanowią podstawową formę ochrony przy wszelkich pracach montażowych i naprawczych. Powinny być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z napięciami do 1 kV.
  • Wskaźniki i mierniki – czyli przyrządy służące wykrywaniu niebezpiecznego napięcia. Zanim przystąpimy do pracy, powinniśmy sprawdzić, czy w danych przewodach i urządzeniach występuje napięcie zagrażające zdrowiu i życiu.

Wszystkie z wymienionych akcesoriów powinny być sprawdzone i atestowane. Powinny spełniać surowe normy jakościowe. Nie ma marginesu błędu.

Gdzie kupić wymagany sprzęt? np. w tym sklepie znalazłem bogaty asortyment: https://www.egsystem-sklep.pl/bhp-wyposazenie-stacji-transformatorowej-c-303.html